Lutters qualify for SD 4-H Finals Rodeo


WATERTOWN,SD – Redfield area cowboys and cowgirls competed in the Eastern Dakota 4-H Region Rodeo at Derby Downs July 7-8th including Emma Lutter and Skyler Lutter of Zell, and Tyler Esser of Redfield. 

The top four finishers for each event, both Saturday and Sunday, qualified for the South Dakota 4-H Finals Rodeo, which will be August 18-20 at Fort Pierre.

Junior Boys

• Goat Tying — 1. Mason Moody, Letcher, 9.89; 2. Ty Moser, Wolsey, 11.92; 3. Tate Johnson, Sisseton, 12.27; 4. Jack Mousel, Colman, 13.69; 5. Tyler Esser, Frankfort, 13.7; 6. Truce Slykhuis, Letcher, 13.76; 7. Colt Dunkelberger, Huron, 14.05; 8. Donovan Rose, Volga, 14.44; 9. Tigh Gaikowski, Waubay, 14.51; 10. Samuel Blue, Henry, 14.9.

Senior Girls

Saturday

• Barrels — 1. Tyra Harrington, Dell Rapids, 16.541; 2. Kaitlyn Sandland, Letcher, 16.661; 3. Mackayn Fulton, St. Lawrence, 17.007; 4. Samantha Swanson, Waubay, 171767; 5. Jill Donnelly, Elk Point, 17.174; 6. Skyler Lutter, Zell, 17216; 7. Brittany Wittnebel, Castlewood, 17.219; 8. Lexy Leischner, Parkston, 17.24; 9. Madi Moody, Letcher, 17.366; 10. Jordan Jensen, Brookings, 17.395

• Breakaway Roping — 1. Emma Lutter, Zell, 2.65; 2. Skyler Lutter, Zell, 2.72; 3. Summer Parker, Clear Lake, 3.14; 4. Harlee McKenney, Parker, 3.26; 5. Madison Kontz, Flandreau, 3.75; 6. Sara Hemmingson, Bradley, 4.43; 7. Maggie Connor, Winfred, 6.27; 8. Miranda Hanson, Bristol, 6.84; 9. Danci Dunkelberger, Huron, 7.15; 10. Brookie Iott, Flandreau, 12.58.

• Goat Tying — 1. Sara Hemmingson, Bradley, 7.97; 2. Madi Moody, Letcher, 8.03; 3. Kaitlyn Sandland, Letcher, 8.28; 4. Jenna Fulton, St. Lawrence, 8.78; 5. Madison Kontz, Flandreau, 8.82; 6. Shelby Hiller, Colman, 9.27; 7. Harlee McKenney, Parker, 9.47; 8. Maysa Davidson, 9.8; 9. Samantha Jenc, Watertown, 1067; 10. Haley Feldhaus, Howard, 10.87.

• Poles — 1. Tyra Harrington, Dell Rapids, 21.868; 2. Cheylee Nagel, Springfield, 21.934; 3. Kodi Retzer, Long Lake, 21.99; 4. Madi Moody, Lecher, 22.024; 5. Emma Lutter, Zell, 22.477; 6. Brooke Iott, Flandreau, 22.873; 7. Brittany Wittnebel, Castlewood, 23.067; 8. Shelby Hiller, Colman, 23.286; 9. Amanda Haugen, Colman, 23.257.

• Ribbon Roping — 1. Sidney Braskamp, Wentworth, 7.16; 2. Kylee Donnelly, Elk Point, 8.2; 3. Jill Donnelly, Elk Point, 8.55; 4. Kaysee Christensen, Beresford, 8.6; 5. Felicia Lowe, Hartford, 9.3; 6. Jaycie Pulscher, Flandreau, 13.95; 7. Miranda Hanson, Bristol, 17.66; 8. Madi Moody, Letcher, 18.79; 9. Madison Kontz, Flandreau, 18.91; 10. Kodi Retzer, Long Lake, 20.81.

• Team Roping — 1. Maysa Davidson, Parkson and Tucker Rozell, Mansfield, 7.30; 2. Blake Kontz, Flandreau and Trey Wright, Houghton, 14.22; 3. Summer Parker, Clear Lake and Dillon Sacker, Alcester, 19.73; 4. Chase McKenney, Parker and Brady Bietz, Flandreau, 34.29; 5. Maverick Tekrony, Wheaton (Minn.) and Camy Anderson, Huron, 27.88; 6. Kate Helmer, Anderson and Trixie Jo Schlechter, Bruce, 45.41.

Sunday

• Barrels — 1. Tyra Harrington, Dell Rapids, 16.548; 2. Jill Donnelly, Elk Point, 16.585; 3. Shayna Skiles, Inwood (Iowa), 16.961; 4. Mackayln Fulton, St. Lawrence, 17.081; 5. Katilyn Sandland, Letcher, 17.111; 6. Sierra Brodkorb, Virgil, 17.216; 7. Kylee Donnelly, Elk Point, 17.261; 8. Brittany Wittnebel, Castlewood, 17.386; 9. Jordan Jensen, Brookings, 17.48; 10. Skyler Lutter, Zell, 17.646.

• Breakaway Roping — 1. Kaysee Christensen, Beresford, 2.91; 2. Maggie Connor, Winfre, 3.7; 3. Jenna Fulton, St. Lawrence, 3.57; 4. Sierra Goergen, Huron, 3.96; 5. Emma Lutter, Zell, 4.89; 6. Madison Kontz, Flandreau, 5.02; 7. Brittany Wittnebel, Castlewood, 5.16; 8. Maysa Davidson, Parkson, 5.97; 9. Harlee McKenney, Parker, 6.12.

• Goat Tying — 1. Madi Moody, Letcher, 7.99; 2. Kaitlyn Sandland, Letcher, 8.41; 3. Jill Donnelly, Elk Point, 8.65; 4. Jenna Fulton, St. Lawrence, 9.15; 5. Maysa Davidson, Parkston, 9.16; 6. Haley Feldhaus, Howard, 9.21; 7. Laney Ulschmid, Henry, 9.39; 8. Harlee McKenney, Parker, 9.48; 9. Lexy Leischner, Parkson, 9.68; 10. Madison Kontz, Flandreau, 9.94.

• Poles — Tyra Harrington, Dell Rapids, 22.160; 2. Taya Renteria, Yankton, 22.391; 3. Emma Lutter, Zell, 22.638; 4. Elizabeth Davis, Monroe, 22.667; 5. Kodi Retzer, Long Lake, 22.815; 6. Jordan Fischer, Lesterville, 23.002; 7. Harmoney Mertens, Veblen, 23.032; 8. Ashley Hohn, Hartford, 23.394; 9. Hunter Rother, Salem, 23.498; 10. Prairie Retzer, Long Lake, 23.599.

• Ribbon Roping — 1. Kaysee Christensen, Bereseford, 549; 2. Brittany Wittnebel, Castlewood, 7.24; 3. Skyler Lutter, Zell, 8.9; 4. Jill Donnelly, Elk Point, 9.29;

• Team Roping — 1. Maverick Tekrony, Wheaton (Minn.) and Camy Anderson, Huron, 11.17; 2. Teagen Moser, Wolsey and Mark Leonhardt, Groton, 23.93; 3. Jenna Fulton, St. Lawrence and Reece Ullerich, Humboldt, 27.05; 4. Tyler Christensen and Kaysee Christensen, Beresford, 27.5; 5. Chayse McKenney, Parker and Brady Bietz, Flandreau, 29.89; 6. Eli Pieper, Gary and Brant Rusche, Garretson, 33.47; 7. Kate Helmer, Andover and Trixie Jo Schlechter, Bruce, 42.41; 8. Justin Tekrony, Clear Lake and Seth Bach, Florence, 47.99; 9. Sierra Brodkorb, Virgil and Felicia Lower, Hartford, 53.29.


Video News
More In Community